نکات مهمی از انواع سردخانه صنعتی

انواع سردخانه و انواع سردخانه صنعتی و آشنایی با تکنولوژی سرمایشی این نوع سیستم های مواردی است که در این مقاله به طور کامل بررسی شده است

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع سردخانه در صنعت و فروشگاه آشنا کنیم. سیستم های سرمایشی و برودتی یکی از مهم ترین نیازهای صنعت ما می باشد. هر مواد غذایی و دارویی که وجود دارد برای نگه داری نیاز به محیطی سرد دارد. همراه با پیشرفت تکنولوژی تجهیزات سرمایشی و برودتی نیز پیشرفت بسیار خوبی داشته و شما می توانید با تنظیمات مختلف به کنترل این سیستم ها بپردازید.

انواع سردخانه در صنعت کاربردهای مختلفی دارد. سردخانه های صنعتی به طور کلی به دو دسته کلی زیر تقسیم بندی می شوند:

 • سردخانه های بالای صفر درجه
 • سردخانه های زیر صفردرجه

سردخانه های بالای صفر درجه

به طور کلی یک سردخانه صنعتی بالای صفر درجه معمولا برای نگهداری مواد غذایی یا دارویی یا انواع گل و گیاه به مدت کوتاه طراحی شده اند. دمای این نوع سردخانه های بین 0 تا 4 درجه سانتی گراد است و تنظیمات آن به گونه ای است مواد داخل آن هیچگاه خراب نمی شوند در صورتی که به مدت تعیین شده در این محفظه ها قرار بگیرند.

موادی که معمولا درون سردخانه صنعتی بالای صفر درجه قرار می گیرند به شرح زیر است:

 • میوه و سبزی
 • لبنیات تازه مانند شیر، دوغ، ماست.
 • گوشت تازه

سردخانه های زیر صفر درجه

همان طور که اسم انواع سردخانه های زیر صفر درجه مشخص است، دمای معمول این سردخانه کمتر از صفر و معمولا حدود 15- تا 20- می باشد. معمولا موادی که درون این یخچال های صنعتی بزرگ قرار می گیرند برای نگهداری طولانی مدت می باشد. رایج ترین نوع این سردخانه های زیر صفر درجه برای استفاده در کشتی ها برای انتقال مواد غذایی است.

موادی که معمولا درون این سردخانه های قرار می گیرند به شرح زیر است:

 • گوشت ماهی
 • گوشت مرغ
 • گوشت گاو و ...

انواع سردخانه ها بر اساس مواد قابل نگهداری در آن

در ادامه ما بر اساس نوع موادی که درون این سردخانه ها قرار می گیرد این تکنولوژی روز سیستم های برودتی را مورد بررسی قرار می دهیم. به طور کلی موادی که در سردخانه ها نگهداری می شوند به شرح زیر است:

 • بستنی
 • میوه و سبزی
 • لبنیات
 • دارویی

ابتدا در مورد تونل انجماد که یکی از تکنولوژی های این سیستم های سرمایشی است، نکاتی را بیان می کنیم.

تونل انجماد سردخانه ها

عملیات سرد و منجمد کردن برخی مواد غذایی معمولا طی فرایندی انجام می شود. عملیات منجمد سازی زمانی صورت گرفته است که ماده مورد نظر به دمای 40- درجه سانتی گراد رسیده باشد. این فرایند معمولا زمانی حدود 24 ساعت به طول می انجامد. زمانی که عملیات انجماد به درستی انجام شود دیگر کریستال های یخی بزرگ در بافت موادی مانند گوشت ایجاد نمی شود. شاید برای شما سوال باشد که اگر کریستال های یخی در بافت گوشت ایجاد شود، چه اتفاقی برای گوشت می افتد.

خب این گوشت دیگر طمع و مزه اصلی خود را نمی دهد. همانند گوشتی که در یخدان یخچال به درستی منحمد نشده باشد آن هم به دلیل خراب بودن سیستم فریزر یخچال.

تونل های انجماد قابلیت نگه داری را نخواهند داشت. این تونل ها مواد غذایی یا هر چیز دیگر را بعد از مدتی به صورت منجمد به شما تحویل می دهد و آنجاست که شما باید آن مواد منجمد شده را برای نگهداری به سردخانه صنعتی خود انتقال دهید.

انواع سردخانه بستنی

بستنی به خاطر نوع سازگاری که با محیط دارد فقط در دمای زیر صفر درجه قابل نگهداری است. معمولا سردخانه هایی که برای نگهداری بستنی استفاده می شود دمای بین 15 تا 20 زیر صفر را دارند. دمای کمتر از این می تواند بر روی طعم و نوع بستنی تاثیر بسیاری بگذارد.

انواع سردخانه میوه و سبزی

طراحی این نوع سردخانه ها کار دشواری است. قطعا می دانید برای نگهداری هر چه بهتر این مواد بهتر است برای هر نوع سبزی یا میوه سردخانه خاصی و جداگانه ای در نظر بگیرید. شاید این جریان برای شما کمی دشوار باشد و در نگهداری میوه باید دقت و مهارت خاصی را در نظر بگیرید. به طور کلی برخی میوه ها و سبزی ها در سردخانه زیر صفر درجه و برخی نیز در سردخانه بالای صفر درجه نگه داری می شود.

انواع سردخانه دارویی

این نوع سردخانه صنعتی با دمای بالای صفر درجه طراحی شده است. دمای معمول این نوع سردخانه های حدود 3 تا 10 درجه سانتی گراد می باشد. در این نوع سردخانه صنعتی داروهای پزشکی به همراه برخی تجهیزات پزشکی که در دمای معمول نمی تواند از آن ها نگهداری کرد، به کار گفته می شوند. اگر به داروهایی که از داروخانه های معتبر دریافت می کنید، دقت کنید می بینید که هر دارو برای نگهداری دمای خاصی روی کارتون آن نوشته شده است که اغلب برای نگهداری به دمای حدود 5 تا 10 درجه سانتی گراد نیاز دارند.

انواع سردخانه صنعتی لبنیات و گوشت ها

شیر و فرآورده های لبنی و گوشت ها باید در دمای پایین نگهداری شوند. شما قطعا با نوع نگهداری این مواد آشنایی دارید. گوشت ها برای نگهداری به دمای زیر صفر و مواد لبنی برای نگهداری به دمای حداکثر 5 درجه سانتی گراد است که سردخانه این نوع مواد نیز بر اساس همین نوع دماها طراحی شده است.

مقالات پربازدید

SARMAYESH

سرتیتر در اینجا

یک سری توضیحات در باره سایت ما در اینجا قرار میگیرد

توضیحات سطر دیگر در اینجا

توضیحات سطر آخر در اینجا قرار میگیرد

ورود به اکانت

موبایل خود را وارد کنید